Wie was Schaepman?
Zomerzegels in Nederland
In 1935 verschenen de eerste Zomerzegels in Nederland. De postzegels waren voorzien van toeslag, die was bestemd voor culturele en sociale doelen. Tot en met 1948 zijn op deze postzegels 36 mannen en 2 beroemde vrouwen afgebeeld.Maria Tesselschade Roemers Visscher en Aagje Deken waren beiden schrijfsters, maar wie kent al die mannen nog?
Neem nou Monsieur Schaepman. Hij werd in 1936 afgebeeld op de postzegel 6 + 4 cent (NVPH 285). Kent u hem?
Monsieur Schaepman
Hermanus Johannes Aloysius Maria Schaepman werd geboren te Tubbergen op 2 maart 1844 en stierf in Rome op 21 januari 1903.Schaepman was priester, politicus en letterkundige. Hij werd in 1867 tot priester gewijd en promoveerde in 1869 te Rome in de theologie. Hij bleef in Rome tot na het Eerste Vaticaans Concilie in juli 1870. Voor "De Tijd" versloeg hij de gebeurtenissen en de indrukken die het Concilie op hem maakten in zijn "Romeinse reisbrieven". In het najaar 1870 werd hij hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan het seminarie Rijsenburg. Bovendien werd hij redacteur van De Tijd. Deze functie oefende Schaepman uit tot 1882.
Ook stichtte hij in 1871 samen met Nuyens het maandblad "De Wachter". Na vier jaar werd het blad omgedoopt tot "Onze Wachter". In 1886 ging het maandblad op in "De Katholiek".
Chronica
Tot 1884 schreef Schaepman wekelijks een hoofdartikel voor het katholieke Friese dagblad "Ons Noorden". Bovendien ging hij werken voor de Utrechtse krant "Het Centrum". Hij zou zestien jaar voor deze uitgaven blijven werken, voordat meningsverschillen hieraan rond 1900 een einde maakten. Hierna gaf hij zelf "Chronica" uit. In deze uitgave schonk hij aandacht aan staatkunde en letteren.Roomsch-Katholieke Staatspartij
De onderwijswet van Johannes Kappeijne van de Coppello (1822-1895) was voor Schaepman aanleiding om zich actief met politiek te gaan bemoeien. Van 1880 tot 1903 was hij lid van de Tweede Kamer. Schaepman streefde aanvankelijk naar de vorming van één christelijke partij, maar dit ideaal bleek niet haalbaar. Hij leverde een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming van de Roomsch-Katholieke Staatspartij, de voorloper van de KVP, die op haar beurt weer opging in het CDA.Rerum Novarum
Na het verschijnen van de encycliek "Rerum Novarum" in 1891 ging Schaepman een positieve sociale politiek voeren. Leerplicht en algemeen kiesrecht werden zijn belangrijkste doelen. De hoogste kerkelijke overheden konden zich niet meer vinden in zijn sociale denkbeelden en begonnen hem tegen te werken.Schaepman kreeg tijdens zijn leven niet de erkenning die hij verdiende. Pas na zijn dood werden zijn idealen gemeengoed.
Vindt u onze artikelen interessant?
Leest u graag over postzegels?Mis niets: Lees de belangrijkste artikelen van Filahome in onze reeks Verzamelwoede.
Postzegels kopen en verkopen: tips waarmee u geld verdient

Postzegels kopen en verkopen
Lees verder: meer postzegels op Filahome
Verzamelwoede: filatelistische columnsThematisch Verzamelen
Zomerpostzegels
Vrijwilligers en zomerpostzegels
Verzamelwoede 4

Bekijk: Verzamelwoede 4
Verzamelwoede 3

Bekijk: Verzamelwoede 3
Verzamelwoede 2

Bekijk: Verzamelwoede 2
Verzamelwoede 1

Bekijk: Verzamelwoede 1