Goudse Glazen
Ontworpen door Piet Zwart

De postzegels werden ontworpen door Piet Zwart, die de fotomontagetechniek gebruikte voor zijn ontwerp. In een ruit tonen zij de ramen aan de binnen- (1,5) en buitenzijde (6). In een cirkel ziet men de handen van een glazenier, bezig met het restauratiewerk aan gebrandschilderde ramen.
Programma
Aanvankelijk stond de ANVV-serie op het programma voor 1931. Nadat het Olympisch Comité een aanvraag indiende om in 1931 een serie uit te geven met aandacht voor de Olympisch Spelen van 1932 in Los Angeles, bleek de PTT bereid plaats te maken, door de toeristische ANVV-serie een jaar op te schuiven.In november 1930 werd aan de minister van Verkeer en Waterstaat om toestemming gevraagd. De minister voelde er echter niets voor om de sportzegels uit te geven.
Herstel Goudsche Glazen
Ondertussen was in december 1930 het verzoek binnengekomen van het Fonds tot Herstel van de Goudsche Glazen. Aanvankelijk werd een afwijzingsbrief opgesteld met de redenatie, dat gereformeerden en katholieken niet zouden willen bijdragen aan het herstel van de ramen van een hervomde kerk. Na de afwijzing door de Minister van de O.S.-serie, werd snel een ander antwoord geschreven, want de tijd begon te dringen.Kunstschatten
In het uiteindelijke positieve antwoord werd verwezen naar de Rembrandtserie uit 1930 en het belang dat het belangrijk was dat kunstschatten voor Nederland behouden werden. Dit voorstel werd mede aanbevolen door de minister van Onderwijs en Wetenschappen en in maart 1931 door de minister van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd.Postzegels met toeslag
Had de PTT gelijk met de inschatting, dat gereformeerden en katholieken weinig interesse hadden in de emissie? Als we de verkoopcijfers vergelijken met de Rembrandtserie (1930) en de ANVV-serie (1932) valt de lagere opbrengst van de "Goudse Glazen" op, maar dit kan ook hebben gelegen aan de moderne wijze waarop Piet Zwart vorm gaf aan het onderwerp.Het herstelfonds kreeg ongeveer 9900 gulden op haar bankrekening bijgeschreven en zal dat geld echt nodig hebben gehad, want de jaren dertig werden in Nederland niet gekenmerkt door economische overvloed.
Vindt u onze artikelen interessant?
Leest u graag over postzegels?Mis niets: Lees de belangrijkste artikelen van Filahome in onze reeks Verzamelwoede.
Postzegels kopen en verkopen: tips waarmee u geld verdient

Postzegels kopen en verkopen
Lees verder: meer postzegels op Filahome
Verzamelwoede: filatelistische columnsPostzegels Nederland
Postzegels kopen en verkopen

Postzegels kopen en verkopen
Verzamelwoede 4

Bekijk: Verzamelwoede 4
Verzamelwoede 3

Bekijk: Verzamelwoede 3
Bekijk ook
Verzamelwoede 2Verzamelwoede 1